Para ilgili herşey  
 


Para evrimi

Paranın üstelendiği temel fonksiyonlar çerçevesinde, zaman içerisinde değişik biçimler alır. Çeşitli kültürlerde çok farklı nesnelerin değişim aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Amerikan yerlileri balina dişlerinin, Alman esir kamplarında sigaranın değişim aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Paranın bugün kullanıdığımız kağıt parçalarına doğru geçirdiği evrimi, temel olarak iki kısımda inceleyebiliriz.

Mal para, hem mal olarak kullanıldığında bir değer sahip olan hemde değişim aracı olarak kullanılabilen paralardır. Altın yüzlerce yıl boyunca mal ve hizmetlerin saın alınmasında bir değişim aracı olarak kullanılmıştır. Mal paranın kullanıldığı ekonomik bir sistemde, örneğin hem altın hem de gümüş sikkelerin aynı anda dolaşımında olması halinde ortaya ilginç bir durum ortaya çıkmaktadır. İnsanlar ellerindeki altını saklamak isteyecek gümüş sikkeleri ise elden çıkarmaya çalışacaktır. Altına iyi para, gümüş sikkelere kötü para dersek kötü para iyi parayı kovacaktır.

Bir mal olarak değeri bulunmayan, ancak mal ve hizmetlerin satın alınmasında bir değer idade eden nesnelere itibari para adı verilmektedir. Günümüzde kullanılan kagıt paraların bir mal olarak hiç bir değeri yoktur. Ancak hizmet satın alınmasında bir değeri ifade etmektedir.

Geri Dön

etiketler: Paranın evrimi, paranın doğuşu, para gelişimi, para, mal para, itibari para

 
Toplist