Para ilgili herşey  
 


Para Transferleri

Elektonik fon transferi (EFT)
Eft bir bankadan diğerine YTL cinsinden gönderim yapmayı sağlayan elektronik ödeme sistemidir.Eft'nin amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Nakit dolaşımını azaltmak
  • Ödemelerin güvenli, hızlı ve risksiz bir şekilde gerçekleştirilmesiniz sağlamak
  • Elektronik bankacılık sistemlerinin gelişmesini sağlamak

Eft sistemi ile hafta içi her gün 8:00 - 17:30 saatleri arasında işlem yapabilirsiniz. EFT ücretleri bankadan bankaya değişmektedir.

Havale
Aynı bankalar arasında farklı hesaplara yapılan para transferidir. Örnek verecek olursak Akbank'daki banka hesabınızdan arkadaşınızı Akbank'daki hesabı arasındaki para transferidir. Havele yaparken zaman sınırlaması yoktur, günün her saatini havale yapılabilir ve saniyeler içinde aktarım yapılır.

PTT Havale
PTT Havale , bir göndericinin PTT'ye yatırdığı paranın alıcı olarak gösterdiği bir kişiye ödenmesi yönünde PTT'yi muhatap alarak verdiği emirdir.

PTT idaresi kanalıyla yapılan havale işlemi bankalarla kıyaslandığında daha ucuz olarak yapılmaktadır.


a) Posta Havalesi: Kabul edilen posta havalelerinin dökümü PİM'lerden alınıp alıcı adresine haber kağıdı bırakılarak haber kağıdında belirtilen (alıcı adresine en yakın) PTT işyerinden alınan havaleye denir.

b)Yurtiçi On-line Havale: Havalenin anında ödeme merkezine iletilmesi işlemine on-line havale denir. On-line havalelerde hizmette sürat amaçlandığından, bunların kabulunde "Postrestant" veya "Telefonla Haber" ek hizmet işaretiyle gönderilme zorunluluğu getirilmiştir.

c)Yurtiçi Döviz Havale: PTT merkezi arasında on-line olarak USD (Amerikan Doları) ve EURO (Avrupa Para Birimi) havelesi yapılmaktadır. Bir havale formülü ile en fazla 3000 USD veya 3000 EURO göderilebilmektedir.

Online Para Transferi Yapabileceğiniz bazı şirketler;

- Mooneybookers
- Neteller
- Paypal

Geri Dön

etiketler: para transferi, para transferleri, para aktarımı, bankalar arası para, eft, havale, ptt, para transfer, yurt dışı para transferi, uluslararası para transferi

 
Toplist