Para ilgili herşey  
 


Dünya Borsaları (Endeksleri)

NASDAQ, (National Association of Securities Dealers Automated Quotation)
1971 yılında New York'da kurulmuş özel bir borsadır. Dünya'nın teknoloji borsası olarak kabul edilir. Sahibi NASDAQ Stock Market adlı şirkettir.
web sitesi : www.nasdaq.com

Dow Jones Endeksi
ABD'nin ekonomik kalbinin attığı Wall Street'te bulunan 1882 yılında kurulmuş Amerikan borsası. Borsada dünyanın en önemli şirketlerinin hisseleri alınıp satılır. Bu nedenle tüm dünyanın dikkatle takip ettiği borsadır.
web sitesi : www.dowjones.com

Cac 40
Fransız borsası. %45 lik bir bölümünü fransız yatırımcılar oluştururken, geri kalan kısmını Alman , İngiliz , Japon ve Amerikan yatırımcılar paylaşır.Carrefour, Total ,Michelin gibi şirketler işlem görmektedir.

FTSE 100
İngiliz borsası. İndeks 1984 yılında 1000 birimle başladı ve en yüksek değerine 6950 birim ile 1999' da ulaştı. BP , Royal dutch shell, HSBC Holdings, Vodafone Group, Royal Bank of Scotland Group gibi büyük şirketler işlem görmektedir.

Shanghai Composite
Çin borsası . Air China , Bank Of China, Baoshan iron & stell gibi şirketler işlem görmekte.

Nikkei 225
Japon borsası.1950'de hesaplanmaya başladı. En yüksek değerini gün içinde 38,957.44 ulaşarak ve kapanışta 38,957.44 birim ile 1989 yılında ulaşmıştır.

Geri Dön

etiketler: dünya borsaları, dünya borsalari, dünya borsa, dünya borsa endeksleri, dünya transfer borsası, dünya borsaları endeksleri, dünyada borsa

 

 
Toplist